Staff

Street Address
Green Run High
1700 Dahlia Drive
Virginia Beach, VA 23453

E-Mail Contacts
School Office:greenrunhs@vbschools.com
Webmaster: caunderw@vbschools.com

Office Hours
7 a.m. - 3:30 p.m.

Student Hours
7:20 a.m. - 2:10 p.m. (except holidays)

Phone Numbers
Voice: 757.648.5350
Fax: 757.431.4153
Clinic: 757.648.5357
Cafeteria: 757.648.5359
Library: 757.648.5369
Gym: 757.648.7341
Guidance: 757.648.5361
Guidance Fax: 757.431.3069
Summer School Office: 757.648.5355

 

 

Office Staff

Jean Glendon, Administrative Associate
Ruth Alexander, Bookkeeper
Erica Bengtson, Attendance
Monica Carr, Discipline
Janie McCullough, Data Support Tech
Elizabeth Wilson , Guidance Secretary

Clinic

Susan Whiteman , Nurse
Kathy. Eaton , Nurse Assistant

Core Teachers

Robert Alcorn Social Studies Teacher    
Clifford Atkinson Science Teacher    
Ana Badolato Social Studies Teacher    
Robin Bandrowski English Teacher    
Megan Beling Math Teacher    
Lauren Bellamy Math Teacher    
Bridgette Berthold Health & PE Teacher    
Megan Bishop Gifted Resource Teacher    
Leeanna Blachford Spec Learn Disabilities Teacher    
Heather Bogatko Science Teacher    
Carlotta Boone Social Studies Teacher    
Brad Boynton Cross Categ - LD/ID Teacher    
Curtis Brown Naval Science Instructor    
Michael Brown English Teacher    
Sharon Brown Cross Categ-ED/LD Teacher    
Kim Burnette English Teacher    
Rebecca Burnsworth Social Studies Teacher    
Valerie Comstock Science Teacher    
James Carroll Math Teacher    
Mark Carter English Teacher    
Ebony Cherry Emotional Disability Teacher    
Desiree Cooper Social Studies Teacher    
William Dalton Business Education Teacher    
Arleta Dawson Social Studies Teacher    
Barbara Demarais Special Education Assistant    
Stephanie Derickson Math Teacher    
Dale DeSarro English Teacher    
Montserrat Dickerson Spanish Teacher    
Ed Diehl Drivers Education Instructor    
Marc Dyer Drama Teacher    
Jennifer Eason AVID Instructor    
Kathy Ferrell School Counseling Department Chair    
Carl Flores Health & PE Teacher    
Karmi Fossen Math Teacher    
Joshua Freeman Special Education Assistantt    
Timothy Gamble School Counselor    
Wayne Gibson Health & PE Teacher    
Janet Gidley Science Teacher    
Jennifer Girvan Music - Vocal Teacher    
Maurice Glenn Technology Educ Teacher    
Heiderose Hackworth French and German Teacher    
Kenneth Harris Health & PE Teacher    
Eric Hitch Social Studies Teacher    
Carol Holt English Teacher    
David Hopson Band Instructor    
Amber Huckaby Art Teacher    
Daniel Humphreys Science Teacher    
Rachel Hunter Distance Learning Assistant    
Chris Jacobs Social Studies Teacher    
Eric John Cross Categ - ED/LD Teacher    
Pandora Johnson Library / Media Assistant    
Aprildawn Johnson-Talley Special Educ Assistant    
Alan Jones ISS Coordinator    
Jeannine Jones Family & Consumer Science Teacher    
Paul Kalmus Cross Categ - ED/LD Teacher    
Kevin Keogh English Teacher    
Tamara Kincaid Math Teacher    
Hiromi Lamberson Japanese Teacher    
Pablo Lavin Spanish Teacher    
Amy Lewey Science Teacher    
Kelly Logue-Echols English Teacher    
Clifford Macklin Cross Categ - LD/ID Teacher    
Nekeila Mangrum Math Teacher    
Arlene Mante Math Teacher    
Jessamyn Manzeralla Science Teacher    
Frances Matthews Cross Categ - LD/ID Teacher    
Kyle McCabe Technology Teacher    
Caitlin McCurdy Math Teacher    
Tiffany McFadden Spanish Teacher    
Sammy Mitchell Cross Categ-ED/LD Teacher    
Carlton Nelson Sr Intellectual Disability 1 Teacher    
Theresa O'Meara Cross Categ - LD/ID Teacher    
Robert Owens Jr Special Education Assistant    
Candace Palmer Cross Categ - ED/LD/ID Teacher    
LeAnne Peters Special Education Assistant    
Joshua Poe Music - Instrumental Teacher    
Cassandra Povio Math Teacher    
Syvonnie Preston Technology Education Teacher    
Heather Prince Business Education Teacher    
Erica Putnam Science Teacher    
Larry Reaves-Bey Science Teacher    
Brittany Rimes English Teacher    
Felix Robles Naval Science Instructor    
Diane Rockhill Math Teacher    
Laura Rodriguez Cross Categ - LD/ID Teacher    
Lisa Rosazza Math Teacher    
Kerri Sabo Marketing Education Teacher    
Jennifer Scovill English Teacher    
Paul Shows Social Studies Teacher    
Cynthia Smith Business Education Teacher    
Brittany Stella-Pecora Science Teacher    
Jody Taylor English Teacher    
Chavon Thomas Intellectual Disability 1 Teacher    
Jenny Tunney French Teacher    
James Wahlgren Social Studies Teacher    
Sharon Walker School Counselor    
Jeffrey Warnock Health & PE Teacher    
Marsha Warren Family & Consumer Science Teacher    
Kaitlin Waschbisch English Teacher    
Rachel Webb School Counselor    
Rubicelia Weitzner Spanish Teacher    
Anita Whitehurst School Counselor    
Brandon Williams Special Education Assistant    
Ian Williams Social Studies Teacher    
Sarah Wingate Cross Categ - LD/ID Teacher    
Julie Wisher Cross Categ - ED/LD Teacher    
       

Specialists

Corrin Bacs School Improvement Specialist  
Deborah Briscoe Reading Specialist  
Robert Etheridge Instructional Technology Specialist  
Jennifer Blais Instructional Technology Specialist  
Michelle Jacobs Library Media Specialist  
Megan Bishop Gifted Resource Specialist  
Vicki Pennington Library Media Specialist  
Grier Crosby Literacy Coach and Specialist    
Melissa Ogozaly Technology Support Technician